wz
letadla vrtulníky technika jednotky zbraně knihy filmy ostatní
 Úplná historie vietnamské války

Úplná historie vietnamské války Douglas Welsh
ÚPLNÁ HISTORIE VIETNAMSKÉ VÁLKY

The Complete Military History of the Vietnam War

Vydala Agentura Cesty, nakladatelství a vydavatelství, 1995, 176 stran

 

Hned v úvodu si dovolím poznámku, že v případě této knihy by stačil název Historie vietnamské války, někdo (třeba já) by si pod názvem úplná historie mohl představovat bůhví co všechno zde nenajde a mohl by být zklamán. Tím nechci říct, že kniha je vyloženě špatná, jen mám o úplnosti jinou představu než autor, zvlášť, když se podívám na původní anglický název, kde je ještě slovo Military.

Vynechat situaci, ve které se nacházela Indočína po druhé světové válce, v knize o "Vietnamu" snad ani nejde. Kapitola sledující vývoj po druhé světové válce (nejen ve Vietnamu, ale i v Laosu a Kambodži) po vstup Američanů do války v roce 1964, má něco málo přes třicet stran. Dalších třicet stran je věnováno období od amerického zapojení po ofenzívu TET. Nečekejte žádné úplné informace o jednotkách, dozvíte se, že ve Vietnamu byla 1.jízdní divize, 1. pěší divize a 101.výsadková. Autor Vás seznámí, jakým způsobem vedli Američané válku, tu se zmíní o Ho Či Minově stezce, tady o postřicích defolianty, na závěr vzpomene bitvu na Ia Drang a bum, už tu máme TET.

Ofenzíva TET je rozepsaná na padesáti stranách. Rozsah stran uvádím schválně, aby jste měli představu o tom, jakým způsobem autor předkládá úplnou historii vietnamské války. Ofenzíva TET je určitě důležitá a patrně i zlomová akce této války, ale takhle to vypadá, že Amíci přijeli do Vietnamu, chvíli si tam nechávali nakopávat prdel, kde se vzal tu se vzal TET, následuje "Zkouška vietnamizace" (34.stran) a je po válce. Nemůžu sice říci, jak to bylo doopravdy, protože jsem za:
a) ve Vietnamu nebyl a neválčil
b) koncem šedesátých let jsem měl úplně jiné starosti, z nichž nejdůležitější byly - mám hlad, kde je dudu a co mi to sakra teče do dupaček. Přesto se mi zdá historie války daleko líp popsaná třeba v knize Daniela Kamase "Válka ve Vietnamu 1964 - 1975".

Možná, že síla knihy nemá spočívat v textu, ale ve fotografiích, čemuž by odpovídal formát knihy (37 x 27 cm) a použitý papír (to jako že ten papír je hezkej, ne že ho už někdo použil). Fotografií je asi 280, některé celostránkové nebo i dvoustránkové. Kromě vojáků, letadel, bojové techniky atd. jsou na nich také politici, záběry z demonstrací apod. Porovnáním počtu fotografií s celkovým počtem stran musí být také jasné, že textu moc není. Ve zmiňované kapitole o americkém zapojení před ofenzívou TET, ze třiceti stran by samotný text zabíral asi 8 stránek. Úplná historie vietnamské války je prostě velká kniha se spoustou fotografií.