wz
letadla vrtulníky technika jednotky zbraně knihy filmy ostatní
 Stoner 63A
Psát o Stoneru 63 není zrovna jednoduché. Jedná se totiž o celou rodinku zbraní a některé z těchto zbraní se používaly i ve Vietnamu. Asi netřeba dodávat, že jde o dílo Eugena Stonera, konstruktéra pušky M16. SWS 63A (Stoner Weapon System 63A) zahrnuje 6, respektive 7 typů zbraní. Jsou to:

útočná puška
karabina
automatická puška
univerzální kulomet
pevně montovaný (lafetovaný) kulomet pro vozidla
lehký kulomet

K nim v roce 1969 přibyla podpůrná zbraň SEALs.

Mk23 mod.0

Náboj...............5,56 x 45 mm
Délka.......................911 mm
Délka hlavně............422 mm
Hmotnost....................5,3 kg
Způsob střelby...................D
Kadence.....700-1000 ran/min

Celý zbraňový systém obsahuje asi 16 částí, které jsou navzájem zaměnitelné. Z těchto šestnácti částí je možné sestavit uvedené konfigurace. Na obrázku je několik částí – spoušťový mechanismus, pistolová pažbička a především základní tělo zbraně se závěrem a uzamykacím mechanismem. Trubka není hlaveň, ale je součástí systému sloužícího k opětovnému nabití zbraně. Samotný kanálek pro zpětný odběr plynů je součástí hlavně a hlaveň se montuje až pod tuto trubku pro zpětný odvod plynů.

Jak jsem uvedl, SWS 63A je vlastně velká skládačka. Když k základu na obrázku přidáte hlaveň, před spoušťový mechanismus objímku na zásobník, zásobník, pažbu, předpažbí a mířidla, dostanete útočnou pušku, popř. karabinu. Další konfigurace používají stejné základní tělo zbraně, ale tento základ je otočený "vzhůru nohama", takže plynový kanálek je pod hlavní. Puška a karabina mají otvor na vyhazování prázdných nábojnic na pravé straně, tak jak je to obvyklé. Protože je základní tělo zbraně otočené, další konfigurace mají tento otvor na levé straně. Spoušťový mechanismus se dá přidělat zespodu i zvrchu, je tedy přidělaný zase dole, tak jak má být. Všechny další konfigurace mají podobu kulometů. Automatická puška (Stoner 63A Automatic Rifle) je nabíjená zásobníkem umístěným na zbrani, podobně jako tomu bylo u kulometu vz.26 nebo jeho britské obdoby Bren. Pevně montovaný kulomet pro vozidla má úpravu pro dálkové odpalování pomocí elektřiny. Univerzální kulomet Stoner 63A Medium MG má pod sebou trojnožku. A konečně se dostávám i ke zbraním, které byly používány ve Vietnamu.

Obě zbraně používaly ve Vietnamu jednotky SEAL. První byl lehký kulomet Stoner 63A LMG (Light Machinegun). Pro snadnou výměnu byla hlaveň opatřená rukojetí, obsluha nemusela používat azbestové rukavice jako tomu bylo u M60. Kulomet byl nabíjený z levé strany, kde byl i otvor pro vyhazování nábojnic. Někdy se stávalo, že se prázdná nábojnice odrazila zpět do otvoru pro vyhazování nábojnic. Kvůli těmto problémům bylo nabíjení předěláno na pravou stranu. Ke kulometu bylo možné připnout dvojnožku, ta se dala připnout i pod útočnou pušku, karabinu i automatickou pušku.

V roce 1969 předalo námořnictvo výrobci Stoneru 63A, firmě Cadillac Gage Corp., požadavek na upravení kulometu na lehkou podpůrnou zbraň pro potřeby SEAL ve Vietnamu. Hlavním požadavkem bylo zkrácení a odlehčení. Ještě v roce 1969 dodala firma zbraň Stoner 63A Commando, u Navy označované jako Mk23 mod.0. Celá zbraň a především hlaveň byla zkrácena přibližně o 12 cm a na hlavni není rukojeť pro výměnu. Zkrácená hlaveň sebou nesla jeden problém a tím byl kanálek pro zpětný odběr plynů umístěný příliš blízko ústí hlavně. To způsobovalo problémy především když se tam dostala nečistota, chyběl tlak plynu potřebný k opětovnému nabití zbraně. Náboje byly umístěny v bubnu na 150 nábojů a zbraň byla nabíjená zleva, nebo ve schránce na 100 nábojů a potom přicházel pás s náboji z pravé strany. A protože je stoner taková skládačka, je možné je vidět různě sestavené. Jednou nabíjené zleva, podruhé zprava, někdy s dlouhou hlavní, jindy s krátkou nebo třeba i bez pažby. U stoneru bylo možné měnit rychlost střelby pomocí jezdce na trubici pro zpětný odběr plynů. Jezdec měl tři polohy a umožňoval střelbu od 700 do 1000 ran za minutu.

Poděkování za spolupráci:
Michael R. Taylor
ze
SEAL Team Two, Det.Alpha,7th Platoon - Vrchlabí
www.mujweb.cz/kultura/seal/