wz
letadla vrtulníky technika jednotky zbraně knihy filmy ostatní
 Smith & Wesson .38

Další krátké ruční palné zbraně používané ve Vietnamu byly revolvery S&W ráže .38. A to je asi tak všechno, co jsem k tomu schopen napsat. Zatím jsem nenarazil na žádné upřesnění o jaký model se jednalo, většinou se píše jen o "osmatřicítkách". Nenašel jsem ani žádnou fotografii, ze které by se to dalo poznat. S největší pravděpodobností se jednalo o revolvery Military and Police.

První revolver pro náboj .38 Special vyrobil Smith & Wesson v roce 1902. O tři roky později přišel do výroby Model 1905, který je vlastně ve výrobě dodnes. Model 1905 nese jméno "Military and Police", nebo zkratku M&P, někdy se uvádí, že revolvery byly takto pojmenovány až v roce 1920. Během 2.světové války se revolver vyráběl pod názvem "Victory". V roce 1958 změnil S&W způsob označování revolverů a místo Model 1905 dostal Military and Police označení Model 10. Během dlouhé doby, co je M&P ve výrobě, na něm byly provedeny určité změny, dost často pouze změny kosmetické, jako změny tvaru mušek, kohoutů, rukojetí nebo povrchové úpravy. Revolver měl a má střední rám označovaný jako rám K a vyráběl se s hlavněmi v délce 2 až 6 palců. Jak jsem uvedl, je pro mě zatím těžké určit jaký model byl používán ve Vietnamu, nebo spíš jak starý model. Jestli to byl předválečný a poválečný Model 1905, válečný Victory nebo M10 ze šedesátých let. Nevím ani kdo ho nosil, možná se jednalo o osobní volbu. K vidění je u amerických poradců, nosily ho posádky vrtulníků (ty si mohly jako osobní zbraň mohly vybrat Colt 1911 nebo .38, ale nevím, jestli to tak fungovalo u všech jednotek), pravděpodobně byl i ve výzbroji US Navy a USAF.

S&W .38 M10 M&P*

Náboj............. .38 Special
Délka ...................236 mm
Délka hlavně..........102 mm
Hmotnost....................1 kg
Zásobník.........................6

* Údaje pro Model 10 se čtyřpalcovou hlavní (102 mm), na obrázku je S&W MP s hlavní pětipalcovou.

 

Narazil jsem na jediné upřesnění S&W .38. Příslušníci USAF Security Police měli ve výzbroji S&W Model 15 "Combat Masterpiece". Model 15 se začal vyrábět v roce 1957, má také rám K, hlaveň v délce 2 nebo 4 palce a střílí nábojem .38 Special, stejně jako M&P.

S&W M15 "Combat Masterpiece"

Když už je řeč o revolverech Smith & Wesson, zmíním se ještě o jednom neslavně slavném kousku. Existuje dost známý snímek, na kterém během ofenzívy Tet zastřelí jihovietnamský policejní šéf  Nguyen Ngoc Loan důstojníka VC oblečeného v civilu. Nguyen Ngoc Loan pravděpodobně střílí z revolveru S&W M38 "Bodyguard Airweight". Tento revolver je pětiranný, střílí nábojem .38 Special, má menší rám J, dvoupalcovou hlaveň a z obou stran krytý kohoutek. Nebo by to mohl být Model 49 s ocelovým rámem.

Uznávám, že informace o tomto revolveru je dost hyenovitá a šakaloidní, ale přeci jen mi připadala zajímavá. Ještě doplním, že snímek byl pořízen v Saigonu 1.února 1968 a v roce 1969 za něj dostal Eddie Adams Pulitzerovu cenu. Nguyen Ngoc Loan zemřel na rakovinu v roce 1998 v USA.