wz
letadla vrtulníky technika jednotky zbraně knihy filmy ostatní
 XM21
V roce 1967 začala U.S.Army hledat vhodnou pušku pro své odstřelovače ve Vietnamu. V roce 1969 přijala jako zbraňový systém XM21 zpřesněnou pušku M14 National Match (puška M14 pro národní střelecké soutěže) s dalekohledem Leatherwood 3x-9x ART. V roce 1971 bylo označení změněno na konečné M21.

M21

Náboj................7,62 x 51mm
Délka.....................1120 mm
Délka hlavně............559 mm
Hmotnost..................5,11 kg
Zásobník........................5/20
Způsob střelby....................J

Zpřesněná puška M14 NM je samonabíjecí, na rozdíl od obyčejné M14 je u ní zablokována střelba dávkou. Jsou na ní také použity díly zvyšující její přesnost - upravená hlaveň, spoušť, mířidla aj. Jako ochrana před vlhkem a následným nabobtnáním byla dřevěná pažba impregnovaná epoxydovou pryskyřicí. Puška střílela nábojem pro střelecké soutěže M118.

Jak napovídá označení, zaměřovací dalekohled Leatherwood 3x-9x ART měl měnitelné přiblížení od trojnásobného po devítinásobné. Jedním z požadavků kladených na odstřelovače je odhad vzdálenosti. Jak známo, vystřelený náboj neletí po přímce, ale po balistické křivce. Střelec tedy musí přizpůsobit buď samotné míření nebo mířidla podle vzdálenosti cíle. Leatherwood 3x-9x ART toto ulehčoval, protože měl zabudovaný dálkoměr a navíc byl vybavený balistickou vačkou, která zvedla mířidla do správné elevace pro tu vzdálenost.

Místo zaměřovacího dalekohledu bylo možné použít i noktovizory AN/PVS-1 a AN/PVS-2, na pušku se dal namontovat i tlumič zvuku a výšlehu SS-1 vyráběný firmou Sionics.